Dlaczego przebaczanie jest ważne?
Bardzo często mamy problem z przebaczeniem drugiej osobie. Nie potrafimy puścić w niepamięć przeszłych krzywd i wypowiedzianych bez namysłu słów. Zagłębiamy się w swoich uprzedzeniach i tracimy szansę na obiektywne spojrzenie na czyjeś działania. Co ciekawe, sami nie czujemy się z tym dobrze, ale nie przeszkadza nam to w pielęgnowaniu w sobie uprzedzeń i gniewu wobec innego człowieka. Jest jeszcze gorzej, jeśli dotyczy to kogoś z naszej najbliższej rodziny, co się często zdarza. Takie podsycanie w sobie negatywnych uczuć do danej osoby może bardzo destrukcyjnie wpłynąć na nasze dalsze życie, gdyż dręczące nas wyrzuty sumienia z powodu zaistniałej sytuacji utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Destrukcyjna siła negatywnych emocji
Ryan Kilgore, bohater książki „Mój najlepszy nauczyciel” znał smak urazy aż za dobrze. Miał żal do własnego ojca, który go opuścił w dniu jego narodzin. Odbiło się to na jego dalszym życiu. Gdy negatywne emocje zaczynają rzutować na rodzinę Kilgore’a, ten uświadamia sobie, że musi uleczyć niezagojone rany, by nie poświęcić własnego szczęścia na ołtarzu gniewu. Jedynym wyjściem z tej trudnej sytuacji jest stawienie czoła przeszłości.Wyrusza więc na poszukiwania ojca, rozpoczynając tym samym podróż, która odmieni jego życie.
Żyj teraźniejszością, nie przeszłością!
Gdy stale rozpamiętujemy przeszłość, cały czas żyjemy tym, co wydarzyło się dawno temu, co nie jest zdrowym podejściem. Wspomnienia sprawiają, że stajemy się przygnębieni i na nowo przeżywamy to, co już się stało. Takim zachowaniem szkodzimy przede wszystkim sobie, gdyż stale jesteśmy narażeni na stres. Lepiej jest pogodzić się ze zwaśnioną stroną i przestać mieć pretensje do kogoś, kto również działał pod wpływem emocji i być może, sam tego żałuje.
Jak zamienić cierpienie w miłość
Dr Wayne W. Dyer – znany na całym świecie autor książek i wykładowca zajmujący się tematyką samorozwoju – wspólnie z Lynn Lauber, która specjalizuje się w narracjach pamiętnikarskich i fikcji literackiej, stworzyli publikację, która każdego z nas powinna skłonić do refleksji. Jest to inspirująca opowieść o tym, jak zmienić ból i cierpienie w przebaczenie i miłość, a także – jakie nauki możemy czerpać z najtrudniejszych stawianych przed nami wyzwań.
Przebacz swojemu wrogowi
Po lekturze tej publikacji może okazać się, że ktoś, kogo uważasz za najbardziej zaciekłego wroga, jednocześnie jest osobą, której najwięcej zawdzięczasz. Musisz jednak sam do tego dojść. Dzięki niej zrozumiesz, że chowanie urazy do naszych bliskich nie sprawi, że poczujesz się lepiej. Tylko przebaczenie i zaakceptowanie tego, co już się wydarzyło przyniesie Ci ulgę. Nie warto unosić się dumą ani kierować gniewem czy złością, ponieważ gdy emocje opadną, może się okazać, że problem nie był aż tak wielki, jak nam się na początku wydawało.