Jego Świątobliwość Dalajlama XIV

Jego Świątobliwość Dalajlama XIV jest duchowym przywódcą buddystów tybetańskich. Urodził się w rolniczej rodzinie we wschodnim Tybecie 6 lipca 1935 roku. W wieku dwóch lat został uznany za reinkarnację Dalajlamy XIII, duchowego i doczesnego przywódcy Tybetu.
Dalajlama opisuje siebie jako prostego buddyjskiego mnicha. Często powtarza: „Straciłem wolność w wieku szesnastu lat, a mój kraj w wieku dwudziestu czterech”. Po inwazji komunistycznych Chin na Tybet w 1950 roku w marcu 1959 roku uciekł do Indii. Dziś mieszka w Dharamsali, w północnoindyjskim stanie Himachal Pradesh.
Dalajlama podróżuje po świecie, głosząc swoje przesłanie o pokoju, współczuciu i znaczeniu zachowania jedności ośmiu miliardów istot ludzkich zamieszkujących naszą planetę. Aby uhonorować jego pokojową kampanię na rzecz zakończenia chińskiej dominacji w Tybecie oraz za etyczne podejście do przeciwdziałania zmianom klimatycznym, w 1989 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.
W 2011 roku Dalajlama przekazał swoją władzę polityczną wybranym przywódcom.
Ochrona środowiska jest głównym przesłaniem Dalajlamy w ramach propagowania powszechnej odpowiedzialności. Podkreśla on, że każdy z nas jest odpowiedzialny za zapewnienie światu bezpieczeństwa z myślą o przyszłych pokoleniach – naszych wnukach i prawnukach.

ZAPISZ SIĘ