Czym jest ciało subtelne?
Czy ciało subtelne to coś materialnego, jak tkanka łączna, wydzielane hormony lub puls neuronalny? A może jest pozbawione formy, niczym przestrzeń, czysta energia lub świadomość? Czy jest związane z emocjami, na przykład strachem lub namiętnością? W tradycji jogi ciało subtelne sugeruje coś cienkiego, delikatnego i nieskończenie małego, na przykład atom. Świadczy również o wszechogarniającej duszy wewnątrz ciała. Ciało subtelne często przedstawia się jako siedzibę bogów, bogiń, kół, kwiatów, niezwykłych zwierząt i mitologicznych krain. Za pomocą swoich paradoksalnych pętli i jaskrawych mórz nektaru tworzy mapę natury umysłu i rzeczywistości.
Ciało subtelne a praktyka jogi Twój przewodnik po fizycznej i energetycznej anatomii jogi
Jeśli spędzasz dużo czasu na ćwiczeniu jogi, prawdopodobnie dostrzegłeś już, że to coś więcej niż asany. Praktyka jogi w rzeczywistości ujawnia, że ciało nie jest oddzielone od sił psychoduchowych, które je ożywiają. To złożona terapia obejmująca ciało, umysł i duszę. Jeśli więc zauważyłeś, że mimo wielu godzin spędzonych na macie, twoja praktyka nie przynosi spodziewanych efektów, przyczyna może leżeć w braku równowagi w ciele subtelnym.
Twój przewodnik po fizycznej i energetycznej anatomii jogi
Tias Little, doświadczony instruktor jogi, zaprasza cię w wyjątkową podróż! Prowadzi ona przez fizyczną i energetyczną anatomię jogi. Rozpoczniesz ją od stóp i nóg, wzdłuż kręgosłupa i tułowia, do ciemienia głowy. Skupisz się na mięśniach, kościach i powięziach. Przejdziesz przez czakry, meridiany, bandhy, systemy nadi i świadomość, by dotrzeć do celu twojej podróży – ciała subtelnego. Pozwoli ci to zintegrować jogę z twoim ciałem, umysłem i rozwojem duchowym.
Joga czakralna – terapia i rozwój duchowy w jednym
W tej książce znajdziesz praktyczne narzędzia, które podpowiedzą ci, jak odblokować czakry i przywrócić harmonijny przepływ energii w meridianach. Poznasz asany, które obudzą główną siłę biologiczną w twoim organizmie – energię kundalini. Dowiesz się, które pozycje jogi pomogą ci przesunąć energię kundalini wzdłuż kręgosłupa ku górze, a które wzmocnią określone partie twoich mięśni, czy zwiększą zakres ruchu. Stosując jogę czakralną, odkryjesz, jak z pomocą savasany przynieść ulgę czakrze splotu słonecznego i uwolnić brzuch od napięcia mięśniowego. Trikonasana, vrksasana (pozycja drzewa) czy uttanasana pokażą ci, jak odblokować czakrę podstawy, by wysublimowane kanały wewnątrz ciała subtelnego mogły prawidłowo funkcjonować.
Medytacja ciała subtelnego, pranajama i inne praktyki duchowe
Istnieje wiele książek poświęconych anatomii jogi lub jej filozofii. Jednak niewiele z nich łączy te pojęcia. Joga dla ciała subtelnego doskonale scala mistyczną anatomię jogi z gruczołami, tkanką łączną i narządami. Dodatkowo Autor uzupełnił ją ćwiczeniami i praktykami duchowymi, takimi jak medytacja czy kontrola oddechu (pranajama). Medytacja ciała subtelnego to swojego rodzaju terapia, która pomoże ci wyeliminować przypadki błędnego pojmowania stojące za twoim cierpieniem. Natomiast pranajama przygotuje cię do praktyk zwiększających koncentrację, które wywołują zmiany w przepływie świadomości. Połączenie asan, medytacji i ćwiczeń oddechowych zrównoważy ciało subtelne. Jego kanały będą otwarte i pozbawione uprzedzeń. Ostatecznie to subtelne ciało – twoje ciało – uważa się za święte, zdumiewające i nieskończone ciało czystej świadomości, inteligencji i współczucia.
Joga dla ciała subtelnego – co mówią eksperci
„Tias Little jest pomostem między Wschodem a Zachodem. Zagłębiając się w praktykę jogi, medytację i zachodnią anatomię, odkrywa tajemnicę istnienia i mądrość. Ta książka będzie ci dostarczać prowokacyjnej inspiracji przez całe życie”.
– Rodney Yee, autor Moving to Balance
„Ciało i duch są dokładnymi wzajemnymi zwierciadłami – fakt znacznie bardziej widoczny dla starożytnych niż dla tych z nas, którzy są rozkojarzeni przez nasz nowoczesny materializm. Tias bezbłędnie łączy anatomię jogi, którą znamy dzisiaj, z anatomią ciała energetycznego. Jego wieloletnie doświadczenie nasyca tę książkę autorytetem”.
– Thomas Myers, autor Anatomy Trains