Słynna przypowieść buddyjska Krowa na parkingu obrazuje rodzaje i przyczyny gniewu
Wyobraź sobie, że krążysz po zatłoczonym parkingu. A gdy tylko zauważasz wolne miejsce, inny kierowca pędzi z impetem i je zajmuje. Co wówczas odczuwasz i jakie emocje budzą się w tobie? Książka rozpoczyna się opowieścią Krowa na parkingu, dzięki której można zrozumieć skąd bierze się gniew i co go wyzwala. A nic nie może nas bardziej okaleczyć, zranić czy odizolować od innych niż gniew i nienawiść. Chwila niepohamowanych emocji potrafi zniszczyć relacje i długoletnią przyjaźń, nadszarpnąć reputację, zburzyć karierę, której budowanie zabrało wiele lat. Gniew sprawia, że stajemy się ślepi i nie obchodzi nas to, co czują inni. Jednak żadna emocja nie jest sama w sobie negatywna ani pozytywna. Każdy z nas przecież przeżywa czasami skrajne emocje. Ważne jest tylko to, aby je rozpoznać i nauczyć się nimi zarządzać. Ponieważ zagrażają naszemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu.
Jakie są wyzwalacze gniewu?
Według specjalistów i buddyjskich mnichów gniew niczego nie rozwiązuje. A mimo to świat zalewa potężna fala agresji, która nieustannie przybiera na sile. Agresja drogowa, przemoc w rodzinie, hejt w mediach, nienawiść sącząca się z radioodbiorników i telewizorów. Żyjemy w ciągłym lęku przed szaleńcami, którzy uśmiercają tysiące ludzi, byle dać upust niepohamowanej furii. Wynika to tylko z jednego – nie wiemy, jak pokonać gniew i w ten sposób krzywdzimy innych oraz siebie. Niestety, taki kilkuminutowy atak złości może czasami zmienić całe nasze życie…
Buddyzm i praktyki duchowe sposobem na radzenie sobie z gniewem
Dlatego Budda radzi, aby ani nie blokować własnych emocji, ani też nie pozwalać im się gromadzić. Jedynie je analizować i próbować zrozumieć błędne myślenie stojące za gniewem. To pozwoli wznieść się na wyższy poziom duchowości. Buddyjscy mnisi sugerują, aby zapytać siebie o to, czego mogę się nauczyć od tej osoby, relacji, przedmiotu czy może sytuacji, która wywołuje we mnie złość? Autorzy uświadamiają, że to nie tłumienie złości, ale jej uzewnętrznianie grozi rozwojem wielu chorób fizycznych. Natomiast otwarte wyrażanie złości skraca znacznie życie. Już teraz, dzięki tej książce, nauczysz się czerpać z filozofii buddyzmu i kroczyć ścieżką rozwoju duchowego, osiągając wyższą świadomość
Opowieści buddyjskie w poszukiwaniu szczęścia i radości
W książce znajdziesz różne przypowieści buddyjskie, dzięki którym pogłębisz swoją duchowość. A także zrozumiesz i nauczysz się sztuki opanowania w trudnych dla siebie sytuacjach. Odkryjesz buddyjski sposób na pogłębienie relacji i radzenie sobie z gniewem, wykorzystując kilka konkretnych technik zen pozwalających powstrzymać złość. Medytacja, praktyka uważności i świadomy oddech pozwolą ci, krok po kroku, zmienić swoje podejście do gniewu. Zamienisz go na spokój i opanowanie, a w rezultacie na radość i nowo odkryte szczęście. Natomiast ćwiczenia rozwoju duchowego, zamieszczone w książce, pozwolą ci zrozumieć, że wyrażając gniew, zwiększasz tylko jego intensywność, a to potęguje jego destruktywną energię.
Praktyki duchowe oraz proste buddyjskie techniki uczą, jak pokonać gniew
Autorzy udzielają wielu praktycznych porad, zobrazowanych wciągającymi buddyjskimi opowieściami o przyczynach gniewu, sposobach jego rozpoznawania, a następnie radzenia sobie z różnymi rodzajami gniewu. Zabawna chwilami, przemyślana i całkowicie otwierająca oczy publikacja stawiająca na rozwój duchowy, pozwoli ci pokonać gniew i rozwiązać wiele trudnych sytuacji oraz zdarzeń w twoim życiu. Wzbogacona o praktyki duchowe, medytacje i techniki zen ułatwi ci czerpanie samych korzyści płynących z umiejętnego zarządzania gniewem. Odnajdziesz tu mnóstwo spostrzeżeń i prostych buddyjskich metod, które wzmocnią twoją duchowość i przyciągną radość oraz szczęście zamiast złości.
Ta książka to przepustka do szczęśliwego i spokojnego życia
Buddyjska przypowieść Krowa na parkingu, zamieszczona na początku książki, wprowadzi cię w tematykę gniewu. I pokaże, jak rodzi się to uczucie oraz w jakim stopniu sam jesteś odpowiedzialny za jego rozbudzenie. Dodatkowo, co możesz zrobić i jak wykorzystać proste ćwiczenia oraz krótkie medytacje, by odzyskać kontrolę nad swoimi myślami oraz emocjami, które ranią nie tylko innych, ale przede wszystkim ciebie.