Pokochaj swoich wrogów - Okładka książki

Pokochaj swoich wrogów

Jak przełamać impulsywny gniew i odnaleźć spokój umysłu oraz prawdziwe szczęście, dzięki buddyjskim naukom

 • ISBN: 978-83-8301-650-4;
 • Cena katalogowa: 64.60 zł;
 • Ilość stron: 288;
 • Oprawa: miękka;
 • Format: 14,5 x 20,5 cm;
 • Data ostatniego wydania: 2024;
 • Nr wydania: I;
Ewelina Kuryłowicz
Ewelina Kuryłowicz
10
0

Czy można pokochać swoich wrogów? Przekonaj się sam!

Nienawiści nigdy się nie przerwie za pomocą nienawiści; nienawiść ustaje jedynie dzięki miłości. To odwieczne prawo.

— Budda

W życiu często nie udaje się nam zachować spokoju czy opanowania. Szczególnie gdy jesteśmy atakowani lub prowokowani. Czujemy, że wybuch gniewu to jedyny sposób na uniknięcie paraliżującego lęku, a nawet poniżenia. Czasem wydaje się nam, że taka reakcja pomaga – uzyskujemy od razu to, czego chcemy. Jednak gdy emocje już opadną, zaczynamy czuć się źle. Uświadamiamy sobie, że nasza reakcja była przesadzona i w konsekwencji przyniesie więcej złego niż dobrego. Tracimy poczucie własnej wartości, energię, często nawet najbliższych przyjaciół i rodzinę. A co jeśli, można nad tym zapanować i zrobić coś, czego na pewno się nie spodziewałeś… pokochać swoich wrogów! Tak!

Buddyzm tybetański, psychologia i neuronauka – recepta na pokochanie wrogów

Brzmi abstrakcyjnie, ale zaraz się przekonasz, że to naprawdę możliwe! Pokochaj swoich wrogów to praktyczny przewodnik, który pokazuje, jak dzięki potężnym sprzymierzeńcom – mądrości, tolerancji i miłości – uwolnić się od swoich wrogów. Autorzy, światowej sławy nauczyciele buddyjscy, łączą starożytną buddyjską mądrość, współczesną psychologię i najnowsze odkrycia neuronauki, aby nauczyć nas radzenia sobie z trudnymi ludźmi i sytuacjami. W tej książce dostarczają narzędzia, z pomocą których będziesz mógł pokonać cztery rodzaje napotykanych w codziennym życiu wrogów. Typy te mają swój początek w starożytnych tybetańskich naukach transformujących umysł:

 • Wróg zewnętrzny: instytucje i ludzie, którzy nas w jakiś sposób prześladują, niepokoją lub krzywdzą. Mogą to być także sytuacje, które powodują w nas uczucie frustracji.
 • Wróg wewnętrzny: złość, nienawiść, lęk oraz inne destrukcyjne impulsy.
 • Wróg sekretny: obsesja na swoim punkcie i zaabsorbowanie sobą – cechy, które sprawiają, że izolujemy się od ludzi, na skutek czego odczuwamy frustrację i samotność.
 • Wróg nadsekretny: głęboko zakorzeniona nienawiść do siebie, która uniemożliwia nam odnalezienie wewnętrznej wolności i prawdziwego szczęścia.
Pokochaj swoich wrogów. Jak przełamać impulsywny gniew i odnaleźć spokój umysłu oraz prawdziwe szczęście, dzięki buddyjskim naukom – Sharon Salzberg, Robert A.F. Thurman
Naucz się radzić sobie z trudnymi ludźmi i sytuacjami. Fot. DALL·E

Proste narzędzia rozwoju osobistego i duchowego – medytacja, mindfulness, wizualizacje

Książka proponuje proste metody, praktyki duchowe, a nawet terapie, dzięki którym przezwyciężysz źródła swojego niepokoju – głęboko zakorzenionego egocentryzmu i nienawiści do siebie. Należą do nich między innymi medytacja miłości, mindfulness, wizualizacje, praktyka życzliwości czy ćwiczenia oparte na neuronauce. Autorzy dzielą się również historiami i ćwiczeniami, które pomagają rozwijać pozytywną energię, współczucie, cierpliwość i miłość, a także akceptować to, czego nie można kontrolować. Podkreślają znaczenie samoakceptacji, kultywowania właściwej mowy i innych kluczowych buddyjskich koncepcji na drodze do odnalezienia spokoju umysłu i prawdziwego szczęścia.

Kontrolowanie gniewu łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej

W tym praktycznym przewodniku Autorzy uczą nie tylko, jak identyfikować naszych wrogów, ale co ważniejsze, jak zmienić nasz stosunek do nich oraz:

 • uwolnić się od sposobu myślenia „my” kontra „oni”,
 • rozwinąć współczucie, cierpliwość i miłość,
 • kontrolować wściekłość, pragnienie zemsty lub odwetu,
 • działać konstruktywnie, wykazując postawę życzliwości w stosunku do siebie i innych,
 • angażować się w relację ze światem,
 • wzmocnić samoakceptację oraz pozytywną energię,
 • zaakceptować to, co jest poza naszą kontrolą,
 • przyjąć miłującą dobroć, właściwą mowę i inne nauki buddyzmu tybetańskiego,
 • wykorzystać praktyki duchowe, takie jak medytacja, mindfulness czy wizualizacje do poprawy samopoczucia.
Pokochaj swoich wrogów. Jak przełamać impulsywny gniew i odnaleźć spokój umysłu oraz prawdziwe szczęście, dzięki buddyjskim naukom – Sharon Salzberg, Robert A.F. Thurman
Medytacje mindfulness pomogą ci rozwinąć współczucie, cierpliwość i miłość. Fot. DALL·E

Eksperci o książce Pokochaj swoich wrogów

„Jeśli życie widzieć w kategoriach walki, to niniejsza książka stanie się w tej walce twoim przyjacielem. Prawdy, które szepcze niczym pierwsze przebłyski świtu, przynoszą zarówno poczucie ulgi, jak i docenienia siebie. Powracaj do niej co jakiś czas; dobry humor i mądre porady stanowią balsam dla duszy”.

— Mark Epstein, autor książki The Trauma of Everyday Life

„Jeśli na świecie żyją dwie istoty, co do których ufam całym swoim sercem, że otrzymam od nich potężne, szczere, życzliwe i głęboko prawdziwe lekcje, które mogą nas uwolnić od poczucia wypalenia w mentalnym udręczeniu, będącym „nową normalnością” w naszych przepełnionych niepokojem i lękiem czasach, będą to Tenzin Bob Thurman oraz Sharon Salzberg. Znam ich od wielu lat i mogę stwierdzić, że czuję się pobłogosławiona ich obecnością tu ze mną na tej bezludnej wyspie zwanej Ziemią”.

— Krishna Das, muzyk i autor książki Chants of a Lifetime

„Wspaniała książka! Pokochaj swoich wrogów to prawdopodobnie najbardziej inspirująca i wyzwalająca medytacja o miłości, jaką kiedykolwiek napisano”.

— doktor Robert Holden, autor książek Shift Happens! i Loveability

Zmień gniew w miłość!

 

Patroni:

 • Psychotronika
 • Talizman.pl
ZAPISZ SIĘ