Dusza ludzka oś świata

  • ISBN: 978-83-7377-258-8*;
  • Cena katalogowa: 29.90 zł;
  • Ilość stron: 192;
  • Oprawa: miękka;
  • Format: 16.5 x 24 cm;
  • Data ostatniego wydania: 2007;
  • Nr wydania: I;
Janusz Nawrocki
Paweł Uklejski
0
0

Co łączy gnozę, psychoanalizę i psychologię humanistyczną?

Jerzy Prokopiuk, autorytet w dziedzinie filozofii, psychologii, ezoteryki i antropozofii w swojej książce „Dusza ludzka oś świata” objaśnia analogię między światem duchowym i materialnym. Jak sam podkreśla „wypatruję nieświadomego lub na pół świadomego obrazu Bóstwa w duszy ludzkiej”. Wykorzystuje do tego nurty w psychologii głębi, takie jak psychoanaliza i psychologia humanistyczna oraz tradycje religijne całego świata, od judaizmu, przez chrześcijaństwo aż po taoizm. Wyjaśnia, że zarówno wyższej duchowości, jak i materializmu doświadczamy poprzez pryzmat własnej jaźni. Pogląd ten wywodzi się z wielu tradycji, ale najczęściej łączony jest z żydowską kabałą. Z jej tradycji czerpał również Zygmunt Freud, tworząc podstawy dla współczesnej psychoterapii, która wykształciła pojęcie nieświadomości.

Psychologia humanistyczna widzi człowieka jako cielesną i duchową całość

Autor w swoich rozważaniach omawia również rolę psychologii humanistycznej w procesie samorealizacji człowieka. Psychologia humanistyczna, jest obecnie trzecim nurtem psychologii, tuż obok psychoanalizy oraz behawioryzmu. Powstawała na przełomie lat 50 i 60 jako reakcja na ograniczenia tych dwóch ostatnich. W swoich głównych założeniach reprezentuje szacunek dla wartości osób, holistyczne podejście do osobowości ludzkiej, respekt w stosunku do indywidualnych różnic oraz otwartość wobec metod możliwych do przyjęcia.

Samorealizacja to dążenie do jedności ciała i duszy

Chęć spełniania marzeń i pragnień na wszystkich polach życia jest właściwa każdemu człowiekowi. Stanowi też indywidualną ścieżką rozwoju duchowego. Podążając tym tokiem rozumowania Autor opisuje filozofię pojęcia samorealizacji i medytacji jako metody poznawczej duszy . Proces ten prowadzi do transformacji osobowości, którą psychoanaliza przejęła z tradycji religijnej. Połączenie tych dwóch zjawisk miało dla rozwoju tej nauki charakter przełomowy. W książce omawia również jungowską koncepcję wyobraźni jako środka, dzięki któremu możemy samodzielnie rozwijać świadomość.

A jaka jest kondycja polskiej duszy w oczach Jerzego Prokopiuka??

Książka oprócz filozoficznych rozważań i dogłębnej analizy zagadnienia duszy ludzkiej, świadomości i podświadomości zawiera również niezwykle ciekawy wywiad z Autorem na temat kondycji polskiej duszy. W odniesieniu do psychologii głębi i założeń religijnych Autor widzi polską duszę jako ekstrawertyczną, poszukującą wrogów, pełną niepewności i obaw. Jaką proroczą wizję dla Polski przedstawia?? Czy jest to droga rozwoju duchowego i zdobywania wyższej świadomości? Czy raczej droga upadku??

Pozwól umysłowi na podróż w krainę duchowości

 

Patroni:

ZAPISZ SIĘ