Typy enneagramu
Każdy z dziewięciu typów możemy zdefiniować w kategoriach strategii przetrwania, która w dużej mierze składa się z wzorców, nawyków i motywacji. Każdy z nas w sposób nieświadomy rozwija strategie, które chronią nas od bólu i cierpienia w różnych sytuacjach życiowych. W każdym typie można wyróżnić trzy odrębne „podtypy”, co łącznie daje nam 27 typów. Podtypy są bardziej szczegółowe i rozkładają na czynniki pierwsze dany główny typ osobowości enneagramu. Specjaliści definiują je poprzez trzy podstawowe instynktowne popędy: samozachowawczości, seksualny i przynależności społecznej.
Jak podtypy wpływają na nasze podstawowe popędy?
Każdy podtyp wskazuje, w jaki sposób popędy kształtują zachowanie i wyrażają twoje podstawowe motywacje emocjonalne. W przypadku każdego typu, trzy podtypy osobowości przyjmują nieco inne postacie, przy czym jeden z nich określany jest mianem „przeciwtypu”. Pod pewnymi względami jest on sprzeczny z ogólną charakterystyką danego typu, ponieważ emocjonalny motywator (czyli czynnik pobudzający) i instynktowny cel zmierzają w przeciwnych kierunkach.
Ogólne przedstawienie typu pierwszego
Poniżej znajdziesz kilka podstawowych charakterystycznych cech dla typu pierwszego. Enneagram to skomplikowany i rozbudowany system, który potrafi trafnie zdefiniować charakter, emocje czy potrzeby konkretnej osoby.
Kluczowe wzorce typu pierwszego to:
- Krytyka samego siebie: powinieneś zwrócić uwagę, w jakim stopniu twój „wewnętrzny krytyk” pomaga lub utrudnia ci realizować cele i marzenia.
- Wymóg perfekcji: czy nałożona presja i wysokie standardy prowadzą do napięcia i prokrastynacji?
- Rezygnacja z przyjemności: czy twoja codzienna praca wpływa zbyt mocno na twój czas wolny i relaks?
- Przestrzeganie zasad: kierowanie się w życiu sztywnymi ramami, rutyną i procesami, które z pewnością „przerzucasz” na inne osoby.
- Kontrolowanie emocji: podczas gdy wyrażasz swoje emocje, jednocześnie jesteś zbyt krytyczny wobec siebie i swoich działań.
Więcej ciekawych informacji i praktycznych porad znajdziesz w książce „Współczesny enneagram w praktyce Poznaj typ swojej osobowości, aby odblokować swój potencjał i skuteczniej realizować cele osobiste. Współczesna interpretacja” autorstwa Beatrice Chestnut i Uranio Paes