Dusza ludzka oś świata

  • ISBN: 978-83-7377-258-8*;
  • Cena katalogowa: 29.90 zł;
  • Ilość stron: 192;
  • Oprawa: miękka;
  • Format: 16.5 x 24 cm;
  • Data ostatniego wydania: 2007;
  • Nr wydania: I;
Janusz Nawrocki
Monika Muszyńska
0
0

Co łączy gnozę i psychoanalizę?

Jerzy Prokopiuk, autorytet w dziedzinie filozofii, psychologii, ezoteryki i antropozofii w swojej książce „Dusza ludzka oś świata” objaśnia analogię między światem duchowym i materialnym. Wykorzystuje do tego tradycje religijne całego świata, od judaizmu, przez chrześcijaństwo aż po taoizm. Zarówno duchowości, jak i materializmu doświadczamy poprzez pryzmat własnej jaźni. Pogląd ten wywodzi się z wielu tradycji, ale najczęściej łączony jest z żydowską kabałą. Z jej tradycji czerpał również Zygmunt Freud, tworząc podstawy dla współczesnej psychoterapii, która wykształciła pojęcie nieświadomości.

Psychologia humanistyczna a samorealizacja

Autor w swoich rozważaniach omawia również rolę psychologii humanistycznej w procesie samorealizacji człowieka. Psychologia humanistyczna, jest obecnie trzecim nurtem psychologii, tuż obok psychoanalizy oraz behawioryzmu. Postawała na przełomie lat 50/60 jako reakcja na ograniczenia dwóch ostatnich. W swoich głównych założeniach reprezentuje szacunek dla wartości osób, holistyczne podejście do osobowości ludzkiej, respekt w stosunku do różnic w podejściu oraz otwartość wobec metod możliwych do przyjęcia. Chęć spełniania marzeń i pragnień na wszystkich polach życia jest właściwa każdemu człowiekowi. Autor opisuje historię pojęcia samorealizacji i medytacji jako metody poznawczej prowadzącej do transformacji osobowości, którą psychoanaliza przejęła z tradycji religijnej. Połączenie tych dwóch zjawisk miało dla rozwoju tej nauki charakter przełomowy. W książce omawia również jungowską koncepcję wyobraźni jako środka, dzięki któremu możemy samodzielnie rozwijać świadomość.

Prostota jako zasada życia

W ostatnich latach dużo słyszy się o ludziach, którzy wracają do prostego sposobu życia, wyjeżdżają z miast i rozpoczynają życie na wsi, ogrzewają domy energią Słońca, hodują własne, ekologiczne rośliny i zwierzęta. W zjawisku tym Autor dopatruje się znamion przeszłości, bowiem tęsknota do prostego życia nie jest niczym nowym. Praktykował ją chiński taoizm, pierwotne chrześcijaństwo oraz mistycy i mnisi Wschodu i Zachodu. W czasach nowożytnych pochwałę prostego życia głosili Jan Jakub Rousseau, Thoreau, Emerson i Gandhi. Nigdy jednak tęsknota ta nie obejmowała tak szerokiego grona ludzi jak w dzisiejszych czasach. Zdaniem Prokopiuka, ten swojego rodzaju ruch slow life, może wstrząsnąć podstawami współczesnej cywilizacji. Filozof wyjaśnia, w jaki sposób poprzez zmniejszanie intensywności życia zewnętrznego pozostawiamy więcej miejsca na rozwój duchowy i osobisty. Omawia również zagadnienie „sumienia ekologicznego”, globalnej wrażliwości, która rodzi się w obliczu problemów cywilizacyjnych.

Poznaj głębię ludzkiej duchowości!

 

Patroni:

ZAPISZ SIĘ