Uzdrawiający taniec

  • nakład wyczerpany
  • ISBN: 83-7377-023-2;
  • Cena katalogowa: 24.60 zł;
  • Oprawa: miękka;
  • Format: 14,5 x 20,5 cm;
  • Data ostatniego wydania: 2003;
  • Nr wydania: I;
  Janusz Nawrocki
  NW-Katarzyna Masłowska
  0
  1

  Taniec jest okazją do wspólnej zabawy, spotkania i nawiązania kontaktu z drugim człowiekiem, ale może także prowadzić do głębokich terapeutycznych, uzdrawiających, a nawet mistycznych doświadczeń.
  Wielu specjalistów uważa, że terapia i uzdrawianie przez taniec może być jedną z bardziej dostępnych i skutecznych metod relaksacji i uwalniania od napięć. Rozwija inteligencję emocjonalną, poprawia relacje
  z ludźmi, rozwija kreatywność i samoświadomość.
  W książce tej można znaleźć podstawowe informacje o historii wybranych szkół terapii i uzdrawiania przez taniec, ich rozwoju, teoriach, zastosowaniach w konkret-nych przypadkach, jak i opisy ćwiczeń praktycznych, które można samodzielnie zastosować.
  Uzdrawiający Taniec to jedna z pierwszych wydanych w Polsce książek poruszających temat tańca jako formy terapii i uzdrawiania.

  Fragment:
  Drogi Czytelniku!
  Przedstawiam Ci książkę o Uzdrawiającym Tańcu.
  Niełatwo jest pisać o tańcu i jego uzdrawiającej sile, podobnie jak niełatwo jest pisać książki o doświadczeniach medytacyjnych, czy przeżyciu wielkiej miłości.
  Trudność polega na tym, że słowa nie są w stanie przekazać głębi tych doświadczeń. Słowa mogą je jedynie opisać.
  Dodatkowa trudność wynika z tego, że ponieważ taniec jest doświadczeniem ciała, niewiele osób, które głęboko doświadczyły tańca, chce i potrafi o tym napisać. W związku z tym, w porównaniu na przykład z literaturą, czy sztukami plastycznymi, jest o wiele mniej materiału pisanego na temat tańca i jego uzdrawiających właściwościach.
  W książce tej będę się posługiwał terminem uzdrawiający taniec dla opisania uzdrawiającej siły tańca, niezależnie od tego, czy odnosi się to do tańców etnicznych, mistycznych, klinicznej terapii tańcem, czy też współczesnych szkół transpersonalnej terapii tańcem.
  Wszystkie rodzaje uzdrawiającego tańca, mimo różnych podejść teoretycznych i ćwiczeń, wywodzących się często z całkiem odmiennych korzeni kulturowych, religijnych i społecznych, łączy wspólne doświadczenie, że taniec, na różne sposoby może leczyć, pomagać, inspirować.
  W Polsce zainteresowanie uzdrawiającym tańcem jest jeszcze w fazie początkowego rozwoju. W USA ma już ponad sześćdziesięcioletnią tradycję intensywnego rozwoju i wielu wybitnych przedstawicieli.
  W Polsce jest tylko kilka osób mających dłuższe doświadczenie w tej dziedzinie, a i to głównie w zakresie pracy metodami stosowanymi z pacjentami szpitali psychiatrycznych. Jest też grupa ludzi z młodszego pokolenia, do której się zaliczam, która prowadzi zajęcia uzdrawiającego tańca dla ludzi zainteresowanymi rozwojem osobistym.
  W USA jest wiele szkół i prawdziwych duchowych mistrzów uzdrawiającego tańca. Kilku z nich udało mi się spotkać osobiście i tańczyć z nimi. W USA istnieją setki książek opisujących różne aspekty terapii tańcem, a ta będzie prawdopodobnie dopiero drugą, która ukaże się w języku polskim.
  Mam nadzieję, że książka ta pomoże spopularyzować uzdrawiający taniec w Polsce.

   • nakład wyczerpany
   ZAPISZ SIĘ