Pranajama – uzdrawiające techniki oddechowe

60 prostych ćwiczeń, które zapewnią ci wewnętrzną równowagę, złagodzą stres i podniosą poziom energii

  • ISBN: 978-83-8301-523-1;
  • Cena katalogowa: 49.40 zł;
  • Ilość stron: 224;
  • Oprawa: miękka;
  • Format: 14,5 x 20,5 cm;
  • Data ostatniego wydania: 2023;
  • Nr wydania: I;
Ewelina Kuryłowicz
Ewelina Kuryłowicz
10
0

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak prawidłowo oddychać? 

Oddychanie jest fascynującą funkcją organizmu. Oddychamy bezwiednie – podczas snu, pracy, oglądania ulubionego serialu. Dzięki niemu żyjemy. Ale oddychanie jest czymś więcej niż tylko utrzymaniem nas przy życiu. W rzeczywistości, poprzez ćwiczenia oddechowe, takie jak pranajama, możesz poprawić swoje zdrowie i samopoczucie. Ale jak to zrobić? Jak prawidłowo oddychać? Czym jest pranajama i jakie są korzyści z jej praktykowania? Czym jest oddech ujjayi lub nadi śodhana? W jaki sposób pranajama wpływa na stymulację nerwu błędnego? Odpowiedzi znajdziesz w tej książce! Udzieli ci ich Jerry Givens – światowej sławy nauczyciel jogi i medytacji.

Pranajama – jogiczny oddech. Czym jest i dlaczego warto ją praktykować

Słowo pranajama to połączenie dwóch sanskryckich słów – prana i ayama. Prana to energia życiowa, która utrzymuje przy życiu wszystkie istoty. Ayama oznacza „pogłębianie” lub „rozszerzanie” w odniesieniu do działania prany. W dosłownym tłumaczeniu pranajama oznacza „rozszerzenie energii życiowej”. To coś więcej niż ćwiczenia oddechowe. Pranajama to seria technik, dzięki którym energia życiowa (prana) jest stymulowana, rozszerzana i równoważona poprzez systematyczną kontrolę oddechu. Mogą to być zarówno drobne praktyki, takie jak obserwacja oddechu, jak i złożone ćwiczenia, których opanowanie wymaga czasu i powtórzeń. Możesz wykonywać je w pozycji siedzącej, leżącej lub w innym ułożeniu ciała. Do wykonania niektórych ćwiczeń będziesz potrzebował jedynie kilku minut. Te bardziej skomplikowanej zajmą ci maksymalnie 15.

Czujesz się rozkojarzony? Brakuje ci energii? Dręczą cię stany lękowe? Spróbuj pranajamy!

Poprzez ukierunkowanie prany i głębokie stymulowanie nerwu błędnego, pranajama może wzmocnić twój system odpornościowy. Oczyści umysł, uzdrowi ciało i da ci dostęp do twojej wewnętrznej mądrości. Kiedy czujesz się ociężały i ospały, możesz skorzystać z technik, które pomogą ci dodać energii. Kiedy jesteś rozkojarzony, niespokojny lub dręczą cię stany lękowe, istnieją techniki, których możesz użyć, aby uspokoić ciało, energię i umysł. Głównym celem tego punktu widzenia jest stworzenie harmonii i równowagi w całym organizmie.

Podobnie jak w przypadku wielu jogicznych praktyk, pranajama może być stosowana profilaktycznie. Na przykład, jeśli każdej zimy dotyka cię sezonowe zaburzenie afektywne, możesz praktykować pewne techniki, które pomogą ci dodać energii i wytworzyć ciepło w twoim organizmie. Reagując na objawy choroby lub alergii, możesz użyć technik pranajamy, aby pomóc oczyścić ciało z toksyn.

Pranajama - ćwiczenia oddechowe
Oddech nadi śodhana, czyli oddychanie naprzemienne. Fot. Depositphotos

Aż 45 technik pranajamy dla początkujących i zaawansowanych

Ta poręczna i łatwa w użyciu książka zabierze cię w podróż przez całe spektrum pranajamy. Od jej bogatej historii do technik i sekwencji dla praktyków na wszystkich poziomach (początkujący, średnio zaawansowany i zaawansowany). Odkryjesz genezę technik pranajamy, jej energetyczne zasady i korzyści. Poznasz podstawowe elementy pranajamy, w tym różne sposoby oddychania oraz pozycje, które będą dla ciebie najlepsze. Autor pokaże ci aż 45 technik pranajamy wraz z wieloma wskazówkami i instrukcjami dotyczącymi ich samodzielnego praktykowania. Odkryjesz tu ćwiczenia takie jak uspokajający oddech ujjayi, zrównoważony oddech sama vritti czy energetyzująca kapalabhati. Dowiesz się również, jak stworzyć unikalne sekwencje, aby jak najlepiej dopasować je do swojej praktyki.

Praktyka jogi to nie tylko asany, to również ćwiczenia oddechowe
Praktyka jogi to nie tylko asany, to również ćwiczenia oddechowe, takie jak pranajama. Fot. Depositphotos

Szukasz sposobu na stres? Już go znalazłeś! Jest nim pranajama

Nie czekaj dłużej i wypróbuj proste ćwiczenie, które nie zajmie ci więcej niż 5 min. To oddech lwa. Najtrudniejszą częścią oddechu lwa jest powstrzymanie się od śmiechu z powodu zabawnej miny, którą musisz wykonać podczas tej praktyki. To ćwiczenie z wymuszonym oddechem pomaga oczyścić płuca z toksyn i doprowadzić do równowagi czakrę gardła. Jeśli masz problem z mówieniem prawdy, dodaj tę praktykę do swojej rutyny.

SIMHASANA PRANAYAMA
Oddech lwa
CZAS: od 3 do 5 minut
KORZYŚCI: zmniejszenie stresu, stymulacja nerwu błędnego, odprężenie, detoksykacja, tonizacja.

1. Przyjmij wygodną pozycję siedzącą na ziemi z wyprostowanym kręgosłupem i ze zgiętymi nogami w kolanach. Wyciągnij ramiona, odwróć dłonie, opierając je na kolanach i rozłóż szeroko palce. Rozluźnij całe ciało. 
2. Weź głęboki i spokojny wdech przez nos.
3. Przy wydechu wykonaj jednocześnie następujące czynności:

– Otwórz usta i wyciągnij język, zwijając go w dół w kierunku brody.
– Otwórz szeroko oczy i jeśli możesz, spójrz nimi na czubek nosa.
– Zaciśnij głośnię, aby wydać głośny dźwięk „haaaa”.
– Gdy przepona unosi się do góry, powodując zapadanie się klatki piersiowej, wydychaj cały oddech z ciała, lekko pod koniec sapiąc.

4. Powtórz kroki 2. i 3. do pięciu razy.
5. Odpocznij przez 1 minutę z zamkniętymi oczami. Zwróć uwagę na ruch klatki piersiowej i wszelkie inne odczucia.

Zdrowy i spokojny oddech z pranajamą!

 

Patroni:

  • Psychotronika
  • Talizman.pl
ZAPISZ SIĘ