Praktyczna medytacja mindfulness

Skuteczny trening uważności, dzięki któremu pozbędziesz się lęku i pokonasz strach

  • ISBN: 978-83-8171-400-6;
  • Cena katalogowa: 44.40 zł;
  • Ilość stron: 296;
  • Oprawa: miękka;
  • Format: 14,5 x 20,5 cm;
  • Data ostatniego wydania: 2020;
  • Nr wydania: I;
Magdalena Kuźmiuk
Magdalena Kuźmiuk
30
0

Medytacja mindfulness – poznaj jej zalety

Medytacja mindfulness, czyli inaczej trening uważności, to forma medytacji, która wywodzi się z buddyjskiej tradycji therawada. To praktyka wyjątkowa, ponieważ łączy w sobie techniki buddyjskiej uwagi oraz treningu umysłowego, jednocześnie pozbywając się charakterystycznych dla religii cech, wierzeń, ceremonii czy przysiąg. Dzięki nauce medytacji mindfulness zyskasz narzędzia i umiejętności płynące z treningu umysłowego, bez religijnych obciążeń. Poprzez praktykę mindfulness nauczysz się bardziej czynnego i pełniejszego zaangażowania w swoje aktywności, a Twój umysł przestanie meandrować. Będziesz w stanie tak wyćwiczyć swoją uwagę, aby skupiła się na tym, gdzie ją skierowałeś.

Skuteczność treningu uważności została udowodniona naukowo

Medytacja mindfulness jest prosta, przystępna, praktyczna, a także – co jest bardzo ważne – jej skuteczność została potwierdzona naukowo, co podkreśla też Autor w tej książce. Udowodnione zostało, że regularne wykonywanie medytacji mindfulness pomaga złagodzić lęk, stres i inne negatywne emocje. Jak to działa? Trzeba przyjrzeć się mózgowi. Ciało migdałowate to jedyny ośrodek, który kurczy się podczas zmian zachodzących na skutek medytacji. To dobrze! Bo to właśnie w tym obszarze mózgu powstają uczucia lęku, strachu, reaktywności oraz ogólnego stresu. Nawet osiem tygodni regularnej medytacji może poskutkować wyraźnym skurczeniem się ciała migdałowatego. To pewne, że poczujesz się znacznie bardziej opanowany, a Twój lęk osłabnie. Wzrośnie dobre samopoczucie. Oprócz tego, medytowanie obniża tętno, stabilizuje ciśnienie krwi, poprawia jakość snu, wzmacnia procesy poznawcze i pamięciowe, redukuje poziom kortyzolu i łagodzi dolegliwości bólowe.

Ćwiczenia na konkretne rodzaje lęku, uśmierzające ból, poprawiające jakość życia

Autor jest psychologiem klinicznym i transpersonalnym. Medytuje i naucza medytacji od kilkudziesięciu lat. Przez praktykowanie mindfulness poprowadzi także i Ciebie! W książce przygotował 100 ćwiczeń, które nie tylko pomogą Ci przywrócić równowagę, ale również przygotują na to, jak poradzić sobie z fizycznymi i emocjonalnymi reakcjami związanymi ze zdenerwowaniem i strachem. Ten przejrzysty podręcznik mindfulness podzielony jest na osiem części, w których znajdziesz szczegółowo opisane ćwiczenia oddechowe i medytacje na uspokojenie Twoich emocji, myśli i ciała o każdej porze dnia i w każdej sytuacji. Przedstawione w książce ćwiczenia są też niespotykanym dotąd połączeniem medytacji i skutecznej terapii do samodzielnego zastosowania. Znajdziesz tu między innymi medytacje przed podjęciem ważnej decyzji, przed publicznym wystąpieniem, podróżą samolotem, nawet wizytą u dentysty, ćwiczenia do wykonywania w chorobie czy po kontuzji, uśmierzające ból, jak również medytacje poprawiające jakość snu, praktyki do wykonywania o każdej porze dnia i w każdym miejscu.

Już teraz przekonaj się, jak działa medytacja mindfulness!

Akurat to ćwiczenie może być pomocne, jeśli należysz do grona osób, które łatwo się dekoncentrują. Na wykonanie tego ćwiczenia poświęć 15 minut. Medytuj, kiedy uświadomisz sobie, że jesteś rozkojarzony.

Medytacja „Oddal się od nieuwagi”:
1. Znajdź ciche miejsce do siedzenia, w którym nic nie rozproszy twojego skupienia.
2. Usiądź z wyprostowanym, ale rozluźnionym kręgosłupem.
3. Oddychaj normalnie, uspokój się i skieruj swoją uwagę na oddech przy nozdrzach.
4. Wybierz, czy będziesz medytować z zamkniętymi, półotwartymi lub otwartymi oczami.
5. Dostrzeż swój oddech podczas wdychania i wydychania powietrza.
6. Jeśli poczujesz, że zagubiłeś się w dygresyjnych myślach, a twoja uwaga gdzieś powędrowała, skieruj ją z powrotem na oddech.
7. Jeśli to możliwe, kontynuuj wykonywanie tego ćwiczenia w ten sam sposób, przez maksymalnie 15 minut.
8. Na koniec, po prostu usiądź i uspokój się lub odpocznij przez krótką chwilę, a następnie zakończ ćwiczenie. Jeżeli wcześniej miałeś jakiekolwiek wątpliwości – teraz już zdecydowanie medytujesz.

Mindfulness kluczem do pokonania lęku i negatywnych emocji

 

Patroni:

  • Psychotronika
  • Talizman.pl
ZAPISZ SIĘ