Buddyjskie praktyki dla zdrowia

Medytacje, mantry i rytuały, dzięki którym pokonasz depresję, lęki i skutki nadmiernego stresu

 • ISBN: 978-83-8171-792-2;
 • Cena katalogowa: 44.40 zł;
 • Ilość stron: 184;
 • Oprawa: miękka;
 • Format: 14,5 cm x 20,5 cm;
 • Data ostatniego wydania: 2022;
 • Nr wydania: I;
Monika Muszyńska
Ewelina Kuryłowicz
0
0

Trzy elementy filozofii buddyjskiej w uzdrawianiu ciała, umysłu i duszy

buddyjskie praktyki duchowe

Jak osiągnąć spokojny stan umysłu? Co przyniesie ulgę w cierpieniu fizycznym, psychicznym i duchowym? Wydarzenia ostatnich lat przywróciły zainteresowanie praktykami rozwoju duchowego i osobistego. A buddyzm od wieków niesie przesłanie dążenia do wyższego „ja” oraz siłę i pocieszenie w trudnych sytuacjach. W książce znajdziesz klucz do uzdrawiania lęków i stanów depresyjnych, a także sprawdzone sposoby radzenia sobie ze stresem. Klucz ten oparty jest na Buddzie, czyli „przebudzonym”, którym ty również możesz się stać, otwierając się na doświadczanie emocji. Kolejnym elementem jest dharma, czyli wiedza o wszystkim co cię otacza i o sobie samym. Zawarte w tej książce buddyjskie praktyki duchowe, takie jak ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia umysłu, mindfulness, medytacje, w tym chodzone i uzdrawiające mantry, to tylko kilka przykładów dharmy. Ostatnim ogniwem jest Sangh, czyli społeczność, duchowe wsparcie bliskich czy wspólnoty duchowej. Dzięki tej książce połączysz i zrównoważysz te trzy elementy, by odzyskać spokojny umysł, harmonię ducha oraz zdrowie fizyczne.

Na czym polega holistyczne uzdrawianie w duchu filozofii buddyjskiej?

Autorka, nauczycielka dharmy wyświęcona w zakonie Mistrza Zen Thich Nhat Hanh, zawarła w książce rytuały uzdrawiające oparte na tradycji buddyjskiej. Podzieliła je na rytuały, modlitwy, uzdrawiające mantry i medytacje, dzięki którym pozbędziesz się napięcia, stresu i niepokoju, złagodzisz cierpienie po stracie oraz zbudujesz pewność siebie. Nauczysz się świadomie rozpoznawać i wykorzystywać swoje emocje, aby osiągnąć stabilizację, szczęście i wspiąć się na wyższym poziom rozwoju duchowego. Autorka pomoże ci zrozumieć, na czym polega skuteczność uzdrawiających nauk Buddy. A także zgłębić to, w jaki sposób praktyki duchowe wspomagają uzdrawianie duchowych i fizycznych dolegliwości.

Poznaj buddyjskie praktyki duchowe w uzdrawianiu

Nauki Buddy, czyli sutry, wyjaśniają, że wiele schorzeń ma podłoże emocjonalne i somatyczne. Zatem praktyki duchowe mają ulżyć zarówno cierpiącemu ciału, jak i umysłowi. Aby w pełni doświadczyć uzdrawiającej mocy rytuałów i praktyk buddyjskich, należy uspokoić umysł, ustabilizować emocje i zrównoważyć ciało. Tradycje i szkoły buddyjskie oferują zróżnicowane metody uzdrawiania i podążania ścieżką rozwoju duchowego. Buddyzm Mahajana uzależnia uzdrowienie od uzdrowicieli. I tak wymawiając imię Awalokiteśwara podczas ćwiczeń oddechowych, nie tylko odczujesz ulgę w bólu, ale też odzyskasz spokój umysłu i ducha. Praktyka medytacyjna Buddy Medycyny ma wspierać uzdrowienie fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Łączy medytacje z intonacją mantr i modlitwy, a następnie przechodzi do wizualizacji uzdrawiającej energii Buddy Medycyny. Buddyzm therawada zaś skupia się na czterech głównych filarach buddyzmu. Poznaj zasady buddyzmu zen i wadżrahjana, by w pełni wykorzystać uzdrawiający potencjał buddyjskich praktyk.

Przewodnik po buddyjskich praktykach duchowych dla każdego

W kolejnej części książka wyjaśnia pochodzenie i znaczenie różnych praktyk buddyjskich dla rozwoju duchowego i uzdrawiania. Dowiesz się, czym są mantry, modlitwy, medytacje i medytacje chodzone, praktyka mindfulness, joga i ćwiczenia oddechowe. Autorka wskazuje te pozycje jogi, które mają sprecyzowane działanie uzdrawiające. Na przykład pozycja Sawasana (czyli trupa) łagodzi uczucie przygnębienia lub smutku. Przyczynia się również do obniżenia ciśnienia krwi, łagodzi bóle głowy i zmęczenie. Spędzając codziennie 10 lub 20 minut w tej pozycji, odczujesz głębokie połączenie z własnym ciałem oraz rozluźnienie i spokój. Każda z technik zaproponowanych przez Autorkę dopasowana jest do indywidualnej potrzeby. Opatrzona jest też poradą, gdzie i kiedy można ją wykonać, oraz czy potrzebujesz wsparcia w postaci partnera czy duchowej wspólnoty. Niezmiernie ważne jest też przygotowanie do odprawienia rytuału uzdrawiającego. Jak się przygotować do takiej autoterapii? Autorka wymienia 6 prostych kroków, które przygotują ciało i umysł na prawidłowe przeprowadzenie i przyjęcie uzdrowienia.

Buddyjskie praktyki duchowe — wybierz tę, która pomoże ci dotrzeć do źródła twojego cierpienia

buddyjskie praktyki duchowe

W książce znajdziesz rozdział z rytuałami dla pokonania stresu i niepokoju. Zawiera on, między innymi:

 • Modlitwę uzdrawiająca, aby pozbyć się zmartwień, lęku i niepokoju,
  Dwie medytacje ruchu, aby złagodzić silne emocje,
 • Medytację oddechu, aby pozbyć się złości, niepokoju, strachu i zmartwień,
 • Rytuał w celu obniżenia poziomu stresu i wyleczenia stanów lęków,
 • Tonglen: modlitwę uzdrawiającą,
 • Medytacja podczas chodzenia, aby odpocząć i się uzdrowić,

a także wizualizacje, ćwiczenia umysłu i wiele innych uzdrawiających rytuałów. W kolejnej części znajdziesz wskazówki, jak radzić sobie w sytuacjach niezwykle trudnych i obciążających emocjonalnie. Zawarte w niej praktyki uzdrowią cię z depresji i żalu po stracie. Poczucie straty może obejmować śmierć bliskiej osoby, rozwód, utratę pracy, ale również codzienne sytuacje, jak kłótnia, bolesny upadek lub nieoczekiwana zmiana. Wiążą się one z cierpieniem odczuwanym na wielu płaszczyznach. Autorka oferuje narzędzia wywodzące się z filozofii buddyzmu, które pomogą ci uzdrowić umysł, ciało i ducha z tych trudnych emocji.

Uzdrawiające mantry uwolnią cię od stresu, lęków i stanów depresyjnych

Istnieje wiele potężnych mantr, których regularne śpiewanie lub nucenie uaktywnia uzdrawiający potencjał. Najbardziej znanymi są mantry Ra Ma Da Sa czy Om. W książce znajdziesz różne mantry, które mają na celu uzdrowienie z gniewu, niepokoju i stanów depresyjnych. Jedną z nich jest Mantra uzdrawiająca z niepokoju. Autorka wyjaśnia, że uczucia strachu i lęku wypływają z obaw o przyszłość i poczucia braku kontroli nad wydarzeniami, które mają dopiero nadjeść. Dzięki tej prostej uzdrawiającej mantrze odzyskasz spokojny umysł i z optymizmem spojrzysz w przyszłość. Krok po kroku nauczysz się prawidłowo skandować mantry, łączyć je z oddechem, aż odczujesz spokój, harmonię i odnajdziesz szczęście w obecnej chwili.

Buddyjskie praktyki duchowe pomogą ci odbudować pewność siebie

„Budda nauczał nie tylko o tym, że oszukujemy się, jeśli myślimy, że znajdziemy szczęście poza sobą”. W książce znajdziesz też sposoby, aby osiągnąć szczęście i zadowolenie, które już znajdują się w tobie. Wykorzystaj te metody: Szczęście: medytacja uzdrawiająca, Modlitwa o zadowolenie lub Bądź wdzięczny wszystkim i wszystkiemu: mantra uzdrawiająca, by skupić się na uważności i byciu tu i teraz i rozbudzeniu wdzięczności. Autorka oferuje również praktyki duchowe oraz ćwiczenia umysłu i mindfulness do wykorzystania w czasie podróży, w domu a nawet w pracy. Wybierz tę buddyjską praktykę duchową, która pasuje do twojej sytuacji. W ten sposób odzyskasz spokojny umysł, nauczysz się żyć tu i teraz, wdzięczności i wyzbędziesz się niepokoju i lęku. Wykorzystaj zawarte w książce rytuały, aby uzdrowić siebie i innych. Ponieważ, jak nauczał Budda, czerpiąc z różnych doświadczeń: cierpienia i radości, możesz uzdrowić nie tylko siebie, ale i otaczający cię świat.

Wykorzystaj buddyjskie rytuały, by pokonać lęk i stres w codziennym życiu

 • pobierz fragment książki
ZAPISZ SIĘ